Geplaatst door Wyke Potjer maandag 11 november 2019 Duurzaam wonen

Voedselbos in Overijssel zoekt tiny house-bewoners

Het plan ontstond een tijd geleden, toen Jeroen en Anneke een stuk grond van 28 hectare (ongeveer 30 voetbalvelden) van hun ouders erfden. Nu staat daar nog een productiebos van populieren, maar dat wil het tweetal veranderen. “De omgeving heeft niks aan dit bos. Het is puur bestemd voor de productie van hout. Het is een monocultuur: de flora en fauna is eentonig. En er zijn geen wandelpaden,” legt Anneke uit. Daarom willen ze het bos omtoveren tot voedselbos met aan de rand tiny houses. “De bewoners kunnen dan helpen bij de aanleg en het onderhoud van het voedselbos.”

Voedselbos met tiny houses

Het stuk land ligt aan de rand van Dedemsvaart, in de gemeente Hardenberg, zo’n 35 kilometer van Zwolle. Het is al vier generaties in de familie, maar zowel Jeroen als Anneke hebben hun eigen werk en willen dat nu niet opgeven. “Toen kwam de vraag: wat gaan we dan met deze grond doen? Het leek ons leuk als anderen ook kunnen meegenieten van het land en zo ontstond het idee van een voedselbos met tiny houses.”

De provincie steunt het plan, maar de gemeente is nog wat afwachtend. “Zij vragen zich af of er überhaupt een groep mensen bestaat, die geïnteresseerd is in zo’n project.” Om de doelgroep in kaart te brengen en geïnteresseerden te verzamelen, plaatsten ze een oproep op de site van Marjolein in het Klein. Daar kregen ze een overweldigend aantal positieve reacties op.  “We zijn echt op zoek naar mensen, die verstand hebben van permacultuur, zodat we er samen iets moois kunnen maken. Dat lijkt ons echt fantastisch,” zegt Anneke.

Klein beginnen

Samen met haar broer is ze al een tijdje bezig om het project van de grond te krijgen. “We hebben deze week weer met de provincie gesproken. In dat gesprek is duidelijk geworden, dat we eventueel goedkeuring zouden kunnen krijgen voor één tot anderhalf huisje per hectare. Maar de gemeente moet ook nog in beweging komen.” Wanneer het project van start kan gaan, is dus nog onduidelijk.

“Het is sowieso  niet een project dat je in één keer doet. Het land is groot en er moet eerst gekapt worden. Daarna moet de grond stukje bij beetje weer vruchtbaar gemaakt worden, zodat mensen ervan kunnen eten en leven en er kunnen wonen.”

Verbinding met elkaar en de natuur

De tiny houses moeten de mensen zelf regelen. Voor de grond betalen ze pacht. “Van dat geld gaan we het voedselbos aanleggen,” legt Anneke uit. “Ons doel is echt om mensen te verbinden: met de natuur en met elkaar. Het moet echt een community worden. In beginsel is het bos voor de bewoners bedoeld, maar als het zo groots wordt, kan je in de toekomst ook mensen uit de omgeving een abonnement aanbieden bijvoorbeeld, waarmee ze kunnen komen plukken.”

Wat vind jij van dit project in Overijssel? Laat het ons weten door hieronder een reactie achter te laten. 

Over de schrijver

Wyke Potjer

Wyke Potjer is content manager van hetkanWEL. Ze heeft journalistiek gestudeerd en werkt sindsdien fulltime voor landelijke radio, televisie, print en online media. Ze is vegan, heeft geen auto, probeert plastic uit haar leven te bannen en biologisch te eten. Naast haar freelance bestaan als journalist geeft ze yogales (vinyasa en yin).

Reacties

79 reacties

79 thoughts on “Voedselbos in Overijssel zoekt tiny house-bewoners

  1. Supercool! Zou echt wat voor mij zijn.

  2. Blijf bombarderen met enthousiaste reacties zou ik zeggen (als lezer). Misschien dat NL dan wakker wordt dat hier echtbehoefte aan is ????

  3. Kwam dit maar in het Westland. Zucht…..

  4. Het project staat nog in de kinderschoenen. Er moet nog goedkeuring komen van de gemeente bijvoorbeeld. Details als de hoogte van de pacht e.d. zijn dan ook nog niet duidelijk. Anneke en Jeroen hebben veel reacties gekregen van geïnteresseerden voor hun project. Wat op zich helemaal top is, want daarmee laten ze zien dat er wel degelijk een ‘markt’ is voor dit soort initiatieven. Het zou dan ook te gek zijn als mensen zich hierdoor laten inspireren om een gelijksoortig project te starten. We houden jullie natuurlijk op de hoogte van dit project. En mocht je meer info willen, dan kan je je het beste opgeven via het formulier op de site Marjolein in het Klein: https://www.marjoleininhetklein.com/2019/10/30/oproep-wonen-in-een-overijssels-voedselbos/

  5. Het formulier van Marjolein net ingevuld, nadat we vanuit 3 verschillende hoeken het bericht kregen ‘is dit niet wat voor jullie?’
    Zo mooi om te zien dat er best veel mensen met ‘anders in het leven staan’ bezig zijn! We hopen in ieder geval kennis te mogen maken 🙂

  6. Fantastisch idee! Heel veel succes en graag een keer tot ziens bij jullie prachtige project.

  7. Geweldig ik ben wel geïnteresseerd

  8. Wow, DIT IS PRECIES WAT IK ZOEK
    Een tiny house met voedselbos (en moestuin).
    Wie nog een plekje heeft, please let me know.
    Ik ben vrijwilliger bij Voedselbos Zeewolde en zou graag meer gaan doen met kinder educatie in natuur dingen als coach en vormgever zijnde.

  9. Top plan, zeker interesse
    hoor het graag .
    Succes .

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Copyright 2025 Fonticons, Inc.--> Share