We schreven er al eerder over, maar het kan geen kwaad om The Great Green Wall weer eens onder de aandacht te brengen. In Afrika wordt hard gewerkt om een strook groen aan te leggen over de hele breedte van het continent om zo het oprukkende zand van de Sahara en de Sahel tegen te gaan. De ‘muur’ van bomen doorkruist 11 landen en moet zo’n 8.000 km lang worden.
Het initiatief werd in 2007 gelanceerd door de Afrikaanse Unie. Het plan was oorspronkelijk om een groene strook van 15 km breed aan te leggen over de hele breedte van Afrika. Het plan is sindsdien enigszins aangepast. Nu is het de bedoeling dat er rondom de Sahara een brede gordel van bomen en struiken wordt aangelegd om het agrarische land te beschermen tegen oprukkend zand en stof. En zo de oogst – en dus het voedsel – zeker te stellen voor miljoenen mensen.
Hierdoor zijn meer landen betrokken geraakt bij de aanleg van de ‘groene muur’. Niet alleen de 11 landen ten zuiden van de Sahara, maar ook landen in Noord-Afrika, zoals Algerije, doen mee. De Afrikaanse Unie noemt het dan ook ‘het vlaggenschip van Afrika om bodemsegregatie, woestijnvorming en droogte tegen te gaan.’ Maar in de volksmond blijft het natuurlijk gewoon de Grote Groene Muur heten.
De ambitie van het project is groot. Ze willen 100 miljoen hectare land herstellen en 20 miljoen mensen voorzien van voedselzekerheid. Er moeten 350.000 banen door ontstaan en bijdragen aan een CO2-reductie van 250 miljoen ton in 2030. En ze zijn goed onderweg. Inmiddels zijn grote delen van de Sahel groen en vruchtbaar en dat allemaal dankzij het harde werk van de lokale bevolking.
Het gaat nog jaren duren voordat de muur af is, maar in Niger groeien al moestuintjes in de schaduw van bomen, zoals de boabab, de gao en de acacia. En ook in een land als Senegal staan inmiddels zo’n 11 miljoen bomen in de woestijn. Op deze manier wordt de verwoestijning van de Sahellanden tegen gegaan. Als de Great Green Wall ‘af’ is zal het een 8.000 kilometer lang wereldwonder zijn. We volgen het bij hetkanWEL natuurlijk op de voet.
Wat vind jij van dit bijzondere initiatief in Afrika? Laat het ons weten door hieronder een reactie achter te laten.
Wyke Potjer is content manager van hetkanWEL. Ze heeft journalistiek gestudeerd en werkt sindsdien fulltime voor landelijke radio, televisie, print en online media. Ze is vegan, heeft geen auto, probeert plastic uit haar leven te bannen en biologisch te eten. Naast haar freelance bestaan als journalist geeft ze yogales (vinyasa en yin).
Klinkt prachtig maar wil een boom wel leven en groeien op zand, onvruchtbaar zand?
Krampachtig verzinnen we alles om aan de ramp te ontkomen.
Ik hoop dat Afrika weer een bloeiend land wordt. Onze voorouders komen er vandaan
laat ons dat nooit vergeten. Ik hoop ook dat de mensen goed en liefdevol voor de dieren zullen zijn
en de ezeltjes de zorg geven die ze verdienen en hen niet overbelasten!
Beste Martine,
Onvruchtbaar zand zoals een woestijn lijkt geen geschikte plek om bomen te laten groeien. Echter Pieter Hoff van Groasis heeft laten zien dat je met een beetje hulp zelfs bomen in de woestijn kunt laten groeien. Zie http://www.groasis.nl
Lees ook zijn e-book ( gratis te downloaden ) The Tree Solution ( Engels ) of lees zijn blogs ( 24 stuks, Nederlands ).
Door het planten van bomen halen we niet alleen CO2 uit de atmosfeer maar vebeteren we de voedselzekerheid van velen, vergroten we de bodemvruchtbaarheid, worden de ondergrondse zoetwater voorraden aangevuld en vergroten we de plaatselijke biodiversiteit.
Arnold.
Wat een geweldig idee!!!!
Beste Wyke,
Een fantastisch en belangwekkend initiatief. Vreemd dat we er nooit iets over vernemen.
Heb je wel eens gehoord van de Ecosystem Restoration Camps, geïnitieerd door John D. Liu?
Kijk eens op de link die ik hierbij meestuur.
https://www.ecosystemrestorationcamps.org
Zeer inspirerend en aansluitend bij dit grootse Sahelproject.
Hartelijke groet,
Maurits Tax, Voedselbos Schijndel (Stichting Voedselbosbouw Nederland)
Geweldig idee en er komen weer nieuwe ideeën uit voort.
Hopelijk blijft het niet bij de 15 km brede strook, maar wordt de strook steeds breder en breder.
Een beetje vreemd dat dit nu pas wordt gepubliceerd terwijl dit idee inmiddels al dood en begraven is en men over is gegaan op micro-planning.
Jos, jij weet het allemaal veel beter he? Jij bent zeker wel goed op de hoogte van micro dingen.
Super! Hoe meer bomen hoe beter voor de mens. Al vraag ik me af of de aanhoudende kap van de regenwouden hierdoor enigszins gecompenseerd kan worden… Goed bezig sowieso!
Super initiatief waar men blij van wordt. Positieve berichten stimuleren en inspireren. Dank je wel.
Wat een prachtig initiatief! Ik had er nog niks over gehoord. Dit stemt een mens toch positief hë…
nog beter , eerst schaduw door zonnepaneel , daaronder opvanggoot voor condensatiewater , daaronder de aanplanting met lokaal druppelsysteem
Vanuit Europa kun je een boompje kopen voor 15 euro per stuk……wie maakt hier van veel geld??