Zelf shampoo maken, komt misschien niet als eerste in je op, maar het is eigenlijk heel gemakkelijk. We geven je aantal recepten, geschikt voor alle soorten haar.
We komen steeds meer te weten over het gebruik van dubieuze chemicaliën in onze dagelijkse verzorgingsproducten en het schadelijke effect daarvan op onze gezondheid. Zo kunnen de chemicaliën in shampoo, via de hoofdhuid in ons lichaam terecht komen. Bovendien zorgen ze ervoor dat de natuurlijke oliën op onze hoofdhuid verdwijnen. Deze oliën beschermen en voeden ons haar. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat steeds meer mensen voor producten op natuurlijke basis kiezen. Zelf shampoo maken kan ook: we geven je een aantal recepten.
Overigens zijn er ook mensen, die helemaal shampooloos door het leven gaan. Lees hier de ervaringen van onze redactie met het leven zonder shampoo.
Voor je begint, is het goed om je een aantal dingen te realiseren. Zelfgemaakte shampoo schuimt niet zoals een andere shampoo en voelt ook niet zo dik aan als gekochte shampoo. Probeer het tenminste drie weken om zeker te weten of het iets voor je is.
Een goede basisshampoo wordt gemaakt van Castilië-zeep of zeep van olijfolie (te koop bij de natuurvoedingswinkel). Voeg 4 gram zeepvlokken aan een kwart liter gekookt water toe en roer tot de vlokken opgelost zijn. Zodra het mengsel afgekoeld is, kun je het in een fles bewaren.
De meest eenvoudige manier voor zelf shampoo maken is door 1 eetlepel zuiveringszout (ook wel baking soda genoemd) met 2 eetlepels water te mengen. Baking soda lost op in water, dus het goedje blijft wat waterig. Spoel na het wassen goed uit met een prachtige bos glanzend haar als resultaat. Je kan bij wijze van conditioner je haar ook nog naspoelen met wat azijn (niet te veel, want dan gaat je haar zo zuur ruiken). Dat zorgt voor extra zachtheid en glans.
Heb je droog haar, kneed dan een paar eetlepels olijfolie in het droge haar en op je hoofdhuid. Doe hier een douche-cap overheen en laat het dertig minuten intrekken. Spoel het daarna uit en was je haar zoals je gewend bent.
Heb je zeer droog haar, bijvoorbeeld na blootstelling aan de zon of chloor, voeg dan een kwart kopje olijfolie, avocado of amandelolie aan de basisshampoo toe. Je kan ook wat honing toevoegen. Zo kan je de shampoo maken zoals jij wilt en wat bij jouw haartype past. Was zoals je het gewend bent.
Een kruidenshampoo maken doe je door kruidenthee te gebruiken in plaats van gewoon water. Laat de thee 20 minuten trekken, breng het dan weer even aan de kook en giet het vervolgens over de zeepvlokken. Gebruik rozemarijn voor donker haar en kamille als je blond bent. Is je haar te vet of te droog, dan draagt een combinatie van kliswortel, smeerwortelbladeren, brandnetels en rozemarijn bij aan het herstel van de natuurlijke balans. Brandnetels staan al eeuwen bekend als een plant die de conditie van je haar verbetert en die je dus makkelijk kan toevoegen (in de vorm van brandnetelthee) tijdens het shampoo maken.
Soms ben je niet in de gelegenheid om je haar te wassen. Dan is een droge shampoo heel geschikt. Meng 1 eetlepel maïsmeel, 1 eetlepel poedersuiker en 1 eetlepel fijngemalen amandelen. Als je donker haar heb, kan je wat cacao toevoegen in verband met de kleur van de droogshampoo. Borstel je haar heel goed van de hoofdhuid tot in de puntjes. Wrijf het mengsel in je hoofdhuid en borstel je haar weer goed. Deze shampoo is ook erg goed voor extreem vet haar. Pas wel op dat er niet teveel droge shampoo op je hoofdhuid opstapelt, want dat kan weer voor irritaties zorgen.
Ben je in voor een nog grotere uitdaging dan zelf shampoo maken? Kijk dan ook eens of je de shampoo helemaal kunt laten staan. Tegenwoordig kiezen steeds meer mensen voor ‘no poo’, oftewel: helemaal geen shampoo gebruiken. Daarnaast zijn er ook kant-en-klare exemplaren zonder schadelijke ingrediënten. Twee redactieleden van hetkanWel.nl probeerden ‘no poo’ al voor je uit en delen hun ervaringen. Nog meer zelf maken kan natuurlijk ook: maak bijvoorbeeld je eigen make-up of schoonmaakmiddelen voor in huis.
Maak jij je eigen shampoo? Laat ons je ervaringen weten en deel je favoriete diy shampoo recept.
-Dit artikel bevat één of meerdere affiliate links-
You really make it seem really easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I feel I might never understand. It seems too complicated and extremely large for me. I’m having a look ahead on your next post, I will try to get the hang of it!
net je voorbeeldje proberen te maken voor shampoo, gemaakt van 1 eetlepel baking soda met 2 eetlepels water.
Resultaat : geen papje maar poeder in water… of doe ik iets verkeerd?
Als het goed is, lost de baking soda op in het water. Misschien help het als je warm water neemt?
[…] je de smaak te pakken? Maak dan ook eens zelf shampoo of een natuurlijk […]
Sinds ik slechts rauw veganistisch smikkel scheid ik geen stinkend vet meer uit en heb ik helemaal geen cosmetische smeersels meer nodig; geen zeep, geen shampoo, zeker geen deo en zelfs geen tandpasta. Laat die beestjes lekker rennen. Beter voor alles en iedereen.
Leuk al die reacties te lezen en verschillende ervaringen.
Ik ben dus twee maanden geleden overgestapt op wassen met wasnoten (shampoo ) en ben op zich tevreden. Had veel last van haaruitval en dat is heel veel minder geworden….maar nu vraag ik me af als je zoals ik stylingsproducten gebruikt zoals haarlak/mousse etc….krijg je dat wel uit je haar zonder shampoo? Want niks zo vervelend als na een wasbeurt de schilfertjes van de haarlak je haar nog bedekken! Ik overweeg namelijk ook om helemaal shampoo vrij te gaan wassen, maar lijkt me in mijn geval niet haalbaar…….Dus iemand ervaring hiermee en/of tips? Heb vernomen dat alleen wassen met natriumbicarbonaat je haar lichtelijk kan laten oplichten( heeft een licht blekend effect)?! En dat wil ik niet want verf mn haar juist regelmatig donker, hahaha……verf mn haar al zolang dat ik m eigen haarkleur niet meer zou herkennen 😉
Leuk al die reacties te lezen en verschillende ervaringen.
Ik ben dus twee maanden geleden overgestapt op wassen met wasnoten (shampoo ) en ben op zich tevreden. Had veel last van haaruitval en dat is heel veel minder geworden….maar nu vraag ik me af als je zoals ik stylingsproducten gebruikt zoals haarlak/mousse etc….krijg je dat wel uit je haar zonder shampoo? Want niks zo vervelend als na een wasbeurt de schilfertjes van de haarlak je haar nog bedekken! Ik overweeg namelijk ook om helemaal shampoo vrij te gaan wassen, maar lijkt me in mijn geval niet haalbaar…….Dus iemand ervaring hiermee en/of tips? Heb vernomen dat alleen wassen met natriumbicarbonaat je haar lichtelijk kan laten oplichten?! En dat wil ik niet want verf mn haar juist regelmatig donker, hahaha……verf mn haar al zolang dat ik m eigen haarkleur niet meer zou herkennen 😉
Ik heb meel een flink salie en lavendelaftreksel van planten wat kokosvet en zelfgemaakte lavendelolie gemengd. T is wat dikker …Zo en gisteren mee gewassen…. normaal met bijvoorbeeld rhassoulshampoo van urtekram
ik vraag me af hoe lang zelfgemaakte shampoo van olijfolie zeep houdbaar is. ik gebruik het nu een week en er komt nu steeds een donker laagje bovenop… geen idee wat dat is.
Hallo, ik ben een vrouw, 46, halflang donkerbruin, fijn haar en mits goed verzorgd toch een volle bos. Helaas zag mijn haar er het laatste jaar steeds slechter uit terwijl ik een gezondere leefwijze heb.
Ik waste mijn haar eens per week met goedkope arganshampoo -klinkt zo gezond -van de action- en gebruikte conditioner van John Frieda, de eerste drie dagen zag het er glanzend en stralend uit maar daarna futloos en slap met een geirriteerde hoofdhuid/schilfers én haaruitval.
Dus begon ik een onderzoek naar het hoe en waarom. Ik ben niet per se van de detox of 100% bio maar het is het proberen waard toch? Ik heb een aantal tips uitgeprobeerd en gecombineerd.
Eerst twee weken mijn haar niet gewassen, tussendoor wel 1x gespoeld met appelazijn en elke dag 3x geborsteld met een combinatie borstel van Altesse; 8907P. Mijn haar was vet maar ging wel steeds meer glanzen.
Na twee weken niet wassen een zalige zondag met huisgemaakte haarproducten genoten;
Masker van twee flinke eetlepels yoghurt, theelepel honing en een eidooier, uurtje in laten trekken en uitspoelen met lauw/koud water. Hoofdhuid voelde daarna al veel rustiger.
Daarna…
Als shampoo halve komkommmer en halve uitgeperste citroen, malen en zeven, inmasseren en een a twee minuten in haar laten zitten. Goed uitspoelen, liefst met zo koud mogelijk water.
Als conditioner…
3 dopjes appelazijn mengen met een theelepel honing en beetje water, in magnetron zodat warm genoeg is om te mengen en lauw in het haar masseren. Twee minuten in laten trekken en goed uitspoelen met lauw/ koud water.
Mijn haar voelt geweldig; zacht, vol en ziet er glanzend uit. Ik kreeg er veel complimenten over.
Ik weet niet of dit voor iedereen werkt maar doe wat onderzoek naar je eigen haartype en heb geduld; je haar zal eerst vetter worden en da’s echt niet leuk maar uiteindelijk loont het…
Succes
Er zijn kleisoorten die als shampoo gebruikt kunnen worden, zelf heb ik rhassoulklei in huis , besteld via http://argantheek.nl/shop/ghassoul/ , je moet de gewenste hoeveelheid aanlengen met kokend water zodat de klei zacht word. Je mag de klei niet met metaal in aanraking laten komen, geen metalen bakjes of lepels of wat dan ook.
De kracht van de klei word dan teniet gedaan. Roeren totdat het een soort papje word en dan lekker in je haar smeren, op je huid mag ook. Een half uur laten intrekken en dan lekker onder de douche uitwassen.
De klei is vaak ook verkrijgbaar bij marrokkaanse winkeltjes.