Geplaats door Wyke Potjer vrijdag 26 september 2025 Duurzaam reizen

5 zonnige reisbestemmingen om de grauwe wintermaanden te ontlopen

De R zit weer in de maand en de temperatuur beweegt langzaam richting standje ‘verwarming aan’. Voor mij is dat meestal het startschot om te kijken hoe ik de winter kan opbreken door de zon op te zoeken. Want laten we eerlijk zijn: tot en met de feestdagen gaat het nog wel, maar ergens halverwege januari snak ik naar een break van het grauwe winterweer. Vraag is dus waar je in de wintermaanden duurzaam naar toe kan reizen voor een beetje zon op je snufferd. Ik ging op onderzoek uit en zet 5 tips voor je op een rij, allemaal met de trein of de auto te bereiken.

Wandelen in Zuid-Portugal

Voor diegenen die van Portugal houden (en wie houdt er nou niet van Portugal?), maar de zomerhitte absoluut niet trekken, is de winter een perfecte periode om de iconische Fishermen’s Trail te lopen. Langs de steile kliffen en ruige rotspartijen in het zuidwesten van Portugal, loop je in 10 dagen door natuurparken, historische stadjes en charmante vissersdorpen. Een reis die je absoluut uit je winterdip trekt en de zomer dichterbij brengt. En het mooie is: in de wintermaanden is het er heerlijk rustig en heb je het gevoel nog in het authentieke Portugal te lopen, ver weg van het massatoerisme maar wel in de zon.

Met de trein langs de oostkust van Spanje

Eerder dit jaar sprak ik met Richard van Kruchten, reisexpert bij Better Places en al 16 jaar trotse inwoner van Valencia. Hij gaf me de tip om de populaire reisbestemming Valencia júist in de wintermaanden te bezoeken, omdat het er overdag een aangename 20 graden is met een lekker zonnetje, je de stranden grotendeels voor jezelf hebt en er juist dan hele populaties trekvogels neerstrijken, waaronder flamingo’s. Daarom ben ik zelf nu voorzichtig een reis naar de Oostkust van Spanje aan het onderzoeken voor de wintermaanden met het idee om via Barcelona (waar je heel makkelijk met de trein komt) af te reizen naar Valencia (een kleine 3 uur met de trein, langs de kust).

Vogels spotten in het ‘wilde westen’

En nu we toch op het Iberische schiereiland zitten, wil ik hier nog één tip delen van een locatie waar je prima de grauwe wintermaanden in Nederland én de drommen toeristen kan ontlopen. En dat is Extremadura. Dit prachtige gebied, tegen de grens met Portugal aan, wordt ook wel het ‘wilde westen’ van Spanje genoemd. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de prachtige ongerepte, ruige natuur die je hier nog vindt. Je kunst er historische steden bezoeken, vogels spotten, fietsen en natuurlijk wandelen. Hier vind je nog het authentieke Spanje dat weinig mensen nog echt kennen, zónder de zomerhitte, maar mét zon.

Naar de Italiaanse zon

Het Zuiden van Italië staat al lang op mijn verlanglijstje, maar in de zomer is het er echt niet te doen qua hitte. Daarom is juist de winter een perfecte tijd om deze fantastisch omgeving te bezoeken, denk bijvoorbeeld aan Puglia (veel zonuren, mooie olijfboomlandschappen en kustpaden langs de Salento-kust en natuurlijk de iconische witte trulli) of Sicilië (met de Etna Vulkaan, wandelingen door de Tempelvallei van Agrigento en authentiek Siciliaans leren koken) of de Amalfikust ten zuiden van Napels met prachtige wandelroutes. Overigens is het wel zo dat Zuid-Italië iets minder zonzeker is dan bovengenoemde bestemmingen (al is het er zeker warmer dan in Nederland natuurlijk), dus bij twijfel: kies dan voor de maart om erheen te reizen.

Met de trein naar Marokko

Het klinkt misschien niet logisch, met de trein naar Marokko, maar het kan prima. Je reist dan met de hogesnelheidstrein via Parijs door Spanje om daar de boot naar Marokko te pakken. En mocht je de afstand te groot vinden om in één keer af te leggen, dan kan je Spanje en Marokko natuurlijk prima met elkaar combineren. Dat is het voordeel van met de trein reizen: je vertraagt vanzelf #slowliving.

Marokko is een zeer veelzijdig land: van woestijnen (waar je onder de sterrenhemel kan slapen) tot bergen en van prachtige stranden (waar je kan surfen) tot mooie (konings)steden met levendige markten en smalle steegjes. Laat ik het zo zeggen: van alle reizen die ik heb gemaakt, was Marokko één van mijn favoriete bestemmingen. Het eten is er heerlijk, de mensen zijn gastvrij, het landschap is prachtig en de temperatuur is in de wintermaanden zeer aangenaam (tot 18 graden in januari).

Ga jij liever in het hoogseizoen (zomer) op vakantie of in het laagseizoen (winter)? En zoek je dan de zon op of ga je juist voor een winterlandschap? Laat het ons weten door hieronder een reactie achter te laten.

Lees ook: top 5 bestemmingen in Europa waar nog niet zoveel toeristen komen en Dit zijn de 5 meest verrassende (en mooiste) wandelroutes van Europa.

Over de schrijver

Wyke Potjer

Wyke Potjer is content manager van hetkanWEL. Ze heeft journalistiek gestudeerd en werkt sindsdien fulltime voor landelijke radio, televisie, print en online media. Ze is vegan, heeft geen auto, probeert plastic uit haar leven te bannen en biologisch te eten. Naast haar freelance bestaan als journalist geeft ze yogales (vinyasa en yin).