Geplaats door Wyke Potjer maandag 1 september 2025 Duurzaam wonen

Wonen als god in een eco-community in Zuid-Frankrijk: Aart en Bianca vonden het perfecte stuk land

De wereld beter achterlaten voor de volgende generaties. Dat is het doel wat Aart en Bianca voor ogen hebben. Na een zoektocht van drie jaar vonden ze een stuk grond in Zuid-Frankrijk dat ze met behulp van anderen voor de komende 7 generaties hebben vrijgekocht uit de markt. Hier willen ze de natuur herstellen, regeneratief boeren, een educatief centrum oprichten en een plek bieden waar mensen tot rust kunnen komen. Zelf wonen ze er nu ruim een maand.

Als we elkaar spreken valt de telefoonverbinding geregeld weg. “Midden in de natuur heb je nou eenmaal geen stabiele verbinding,” lacht Aart. Samen met Bianca en andere deelgenoten woont hij sinds juli 2025 op het stuk land van hun stichting La Nouvelle Terre. De nieuwe aarde.

Een goede voorbereiding

Het is geen ‘ik vertrek’ scenario legt hij uit als ik ernaar vraag. “Alleen al omdat we hier jaren aan voorbereiding in hebben zitten en weten waar we aan begonnen zijn. Maar ook omdat we zo in de woningen konden trekken zonder dat daar een grootschalige verbouwing voor nodig was. Alles was al aanwezig, tot aan de vaatwasser aan toe.”  

Jarenlang hebben ze gewerkt aan het plan voor La Nouvelle Terre, waar verschillende aspecten van toekomstgericht denken samenkomen. “Het is een centrum voor herstellende landbouw en de helende mens,” vertelt Aart. “We bieden een plek waar je kan reflecteren, helen en tot rust kan komen. En waar je van alles kan leren over regeneratieve landbouw en de producten die van ons land komen. Hoe ze groeien, hoe je ze kan verwerken en hoe je ze kan inmaken of fermenteren.”

Vrij, gelijk en samenleven

“Tegelijkertijd leven wij hier samen met een groep deelgenoten en laten we zien hoe je als community vrij en gelijk kan samenleven.” Dat principe komt van Damaris Matthijsen, die er het boek Vrij, gelijk & samenleven over schreef. Hierin schets ze een weg uit de systeemcrisis waarin we ons nu bevinden.

Vrijwel alle grond is momenteel in handen van privépersonen, bedrijven en overheden en wordt via de markt verhandeld. Schaarste drijft de prijzen op tot ongekende hoogte, zo zien we in Nederland met de huidige wooncrisis. Maar wat zou er gebeuren als alle grond van niemand was? Volgens Martthijsen is dat dé manier om de groeiende kloof tussen arm en rijk te dichten en de aarde leefbaar te houden.

“Eén van de belangrijkste aspecten van La Nouvelle Terre is dat we de grond vrijkopen van de markt en uit het economisch systeem halen,” legt Aart uit. “Deze grond is in ieder geval voor 7 generaties, maar eigenlijk voor eeuwig, niet meer verhandelbaar. Het idee daarachter is dat de aarde van iedereen is. Of eigenlijk dat de enige rechtmatige eigenaar van de aarde de aarde zelf is en dat wij mensen alleen maar de verantwoordelijkheid hebben om die aarde te hoeden. Dat is wat wij hier doen als groep.”

In oktober organiseren we voor de 5e keer de Anders Wonen maand in samenwerking met Triodos Bank. Dit betekent dat we tijdens deze maand extra veel woonverhalen delen van pioniers die het anders aanpakken. Wil je niks missen? Schrijf je dan hier in voor de maand (via een hele korte enquête) en ontvang een maand lang onze gratis Anders Wonen Nieuwsbrief die ook weer automatisch stopt. Hier vind je meer informatie over de Anders Wonen Maand. Wil je je nu alvast laten inspireren door verhalen van woonpioniers en praktische tips over wonen? Bestel dan ons boek Anders Wonen via onze shop :-)

Als god in Frankrijk

Waarom in Frankrijk en niet gewoon in Nederland? Omdat er in Nederland geen ruimte beschikbaar is zonder dat je er heel veel kapitaal en tijd in stopt. “Wij waren al begin 50, dus die tijd hebben we niet. En omdat er in Nederland al wel wat initiatieven aan het ontstaan zijn, dachten we: waarom niet internationaal?”  

Drie jaar reisden ze met hun campers door Zuid-Europa op zoek naar de perfecte plek. “Het is een mooie regio, de grond is hier goed, het is niet te gecultiveerd, er worden in de nabije omgeving geen pesticiden gebruikt en er is minder kans op bosbranden. Er waren zoveel redenen om voor deze regio te kiezen. En we vonden hier een stuk grond van iets meer dan 20 ha, waarvan 5 ha prairie. De rest is bos, Gîtes, het maison (hoofdhuis), een ruïne en er is een waterbron en er stroomt een riviertje over het land. Ooit is hier een dorpje geweest, daarna een park met vakantiehuisjes en wij willen er opnieuw een dorpje van maken.”

Een eco-community van 7 deelgenoten

Wij is in dit geval niet Aart en Bianca, maar de stichting die de grond in handen heeft. “Daarnaast is het Deelgenootschap vertegenwoordigd in een vereniging in Frankrijk. Het is een groep mensen die leven vanuit de principes van vrij, gelijk en samen. Dat hebben we in een brondocument vastgelegd en mensen die daar ja tegen zeggen, kunnen zich aansluiten en onderdeel worden van dat deelgenootschap. We zijn nu met 7 deelgenoten, waarvan een paar hier permanent leven, een paar deeltijd en sommigen helemaal niet. Maar we hebben alle 7 evenveel zeggenschap en verantwoordelijkheid.”

“Er is potentie om meer deelgenoten zich aan te laten sluiten als er meer woonruimte komt. “Hier in de omgeving staan meer huisjes, maar het doel is niet om die allemaal zo snel mogelijk te vullen. We groeien organisch met de natuur mee,” zegt Aart. “Zo ontwikkelt zich het plan naar aanleiding van wat de grond hier van ons vraagt.”

Organisch werken met werkkringen

Hiervoor worden, zoals je vaker in eco-community’s ziet, verschillende werkkringen opgericht: een keukenteam, moestuinteam, verbouwingteam etc. “Dat coördineren we in beginsel met de 7 deelgenoten, die er niet allemaal zullen zijn, maar we willen vrijwilligers aantrekken om ons in praktische zin te helpen.”

En zo zullen er tegelijkertijd diverse projecten ontstaan vanuit die werkkringen. “Het plan voor de moestuin zal snel opgepakt worden, zodat we volgend seizoen direct beslagen ten ijs komen. De woningen zijn al in perfecte staat en we kunnen ook al gasten ontvangen. Je kan hier een gîte boeken als je hier alleen op vakantie wil komen. Wil je een paar uurtjes meewerken, dan krijg je de gîte goedkoper. Wil je echt als vrijwilliger werken, dan verblijf je hier gratis. We kunnen een tent opzetten, er zijn twee campers… Er is 20 ha, dus plek zat,” schetst Aart.

Alle deelgenoten met bovenaan tweede van links Aart en beneden (met hond op schoot) Bianca

Geen deadlines, wel startlines

Omdat alles organisch moet ontstaan, werkt La Nouvelle Terre niet met ‘deadlines’ maar met ‘startlines’, beginpunten. Zo is de verhuur van de gîtes op 22 augustus van start gegaan en wordt vanaf dan alles op orde gebracht voor de vrijwilligers: het gereedschap, de zoektocht naar bepaalde specialisten om hen te begeleiden en workshops te geven. “Dat kan het hele jaar door. We bewegen wel met de seizoenen mee en zullen in de winter wat meer naar binnen trekken.”

Met La Nouvelle Terre in Zuid-Frankrijk, in de buurt van Auriac (Cantal / Auvergne) willen Bianca en Aart een vliegwiel zijn om te laten zien dat het WEL kan: anders wonen, anders boeren, anders omgaan met de natuur en met de economische principes van marktwerking. “Wij vervullen graag een voorbeeldfunctie voor andere initiatieven met vergelijkbare waarden. We staan open voor contact, wakkeren graag inspiratie aan en helpen anderen graag met het het organiseren van dit soort initiatieven Gelukkig zijn er met ons nog heel veel anderen die nieuwe vormen van wonen aan het ontwikkelen zijn, met allemaal grosso modo een gelijk gedachtengoed maar net iets anders ingevuld.”

Lees ook: Deze 4 vrienden kochten samen een betaalbaar stuk grond in Frankrijk om te wonen. En: Carlijn ging op ECOstage bij de Ecolonie in Frankrijk.

Over de schrijver

Wyke Potjer

Wyke Potjer is content manager van hetkanWEL. Ze heeft journalistiek gestudeerd en werkt sindsdien fulltime voor landelijke radio, televisie, print en online media. Ze is vegan, heeft geen auto, probeert plastic uit haar leven te bannen en biologisch te eten. Naast haar freelance bestaan als journalist geeft ze yogales (vinyasa en yin).