5 duurzame boekentips voor de boekenweek

Meestal zijn er meer boeken die ik wil lezen dan beschikbare uren in de dag. Ook omdat ik na een dag computeren vaak behoefte heb aan iets anders: bewegen en buiten zijn. Een luisterboek is dan natuurlijk een goede optie, omdat je dat kan combineren met wandelen. Toch vind ik niets zo heerlijk als lezen. En de boekenweek is daar natuurlijk een perfect moment voor. Daarom delen we vandaag 5 duurzame boekentips ter inspiratie (en nee, dat zijn echt geen saaie huiswerkboeken, maar makkelijk leesbare boeken vol humor en poëzie over belangrijke thema’s):

Joris Lohman – Boter, kaas en havermelk

“Een dikke pil, maar wel leuk en leerzaam,” zo was het commentaar van redacteur Lauri die ‘m net gelezen heeft en ‘m graag wilde toevoegen aan onze boekentips. Met Boter, kaas en havermelk biedt politicoloog Joris Lohman een kijkje achter de schermen van de voedingsindustrie (want ja, het is een industrie waar veel geld verdiend wordt). Uiteindelijk weet hij de complexe realiteit van landbouw, voeding en gezondheid te kantelen naar een hoopvol verhaal over de toekomst van ons eten (en ja, daar houden we van bij hetkanWEL). Want hoe kunnen we 8 miljard mensen voeden zonder de aarde te vernietigen?

Het boek is inclusief boodschappenlijst waarmee de consument (jij en ik) zonder al teveel kleerscheuren door de supermarktschappen kunnen bewegen. “Joris Lohman weet de wonderlijke wereld achter de deur van het voedselsysteem inzichtelijk te maken. Iedereen die bezig is met eten zou dit boek moeten lezen,” zegt Nadia Zerouali, tv-chef en kookboekauteur over dit boek. Zelf vind ik, als we het toch hebben over iedereen die bezig is met eten, ook het boek De mens is een plofkip van Teun van de Keuken een aanrader, een bonustip dus. En over eten gesproken: ook de vegan diëtiste Lobke Faasen (we hebben haar meerdere keren geïnterviewd) heeft een boek geschreven: Vleesfabels. Misvattingen over voeding en een pleidooi voor een plantaardig dieet.

Oliver Burkeman – De 4 weken reset

Dit boek stond hoog op mijn lijstje van boekentips, al is het al vanwege de eenvoudige structuur waarbij je 28 dagen lang een overzichtelijk aantal pagina’s leest en zo in 4 weken een mentale reset tot stand brengt met een nieuwe, frisse blik op je leven. Kort samengevat is De 4 weken reset van bestseller auteur Oliver Burkeman (Brits) een groot pleidooi voor imperfectionisme.

Het leven is namelijk rommelig en onzeker, dus de wil om een of andere vorm van controle of perfectie na te streven slaat nergens op. Dan ben je alleen maar bezig met het afvinken van to-dolijstjes en houd je het gevoel dat geluk en voldoening altijd om de hoek blijven liggen, net buiten jouw bereik. Het druk hebben is een soort vervanging voor betekenis geworden, stelt hij: ik heb het druk, dus ik moet er wel toe doen. Maar ondertussen voelt de wereld doods aan en stevenen we op de automatische piloot op de finishlijn af. Hoe je meer tijd kan vrijmaken en minder druk kan zijn, lees je in dit artikel.

Harm Edens – De belangrijkste vragen van je leven

Als je Harm Edens van televisie kent (of van de radio, want hij presenteert op BNR een programma over duurzaamheid) hoort je zijn stem door dit boek heen. Want hoe hij praat, heeft hij het ook geschreven. Vrij letterlijk (dus inclusief zijn humor). En dat leest lekker makkelijk weg. In De belangrijkste vragen van je leven praat hij met 16 jonge denkers over het klimaat.

De gesprekken worden doorspekt met jaartallen en actuele ontwikkelingen in die jaren, wat alles weer even in perspectief brengt en een personal touch toevoegt, want je krijgt ook meteen een beeld van waarom Harm Edens zo begaan is met de wereld en waar zijn passie voor duurzaamheid is ontstaan. Ook fijn: dit boek is er een van hoop (dus geen cynische of angstige blik hier) en alleen daarom verdient het een plekje tussen onze boekentips.

Michelle van Tongerloo – Komt een land bij de dokter

Deze vrouw is een van mijn heldinnen: hoe zij zich inzet voor de ‘verschoppelingen’ van onze maatschappij laat zien hoe een hele groep mensen genadeloos buiten de boot valt en geen zorg ontvangt, omdat ze dakloos zijn, slachtoffer van de toeslagenaffaire of ‘simpelweg’ in een huis vol schimmel wonen. Ze beschrijft de voorbeelden levendig en treedt kordaat op. Naast medische zorgt, regelt ze schoenen voor de dakloze arbeidsimmigrant en belt ze bestuurders en advocaten om de schimmel in huizen aan te pakken (want zonder die aanpak heeft het voorschrijven van een hoestmiddel weinig zin).

En al die tijd denk je: hoe kan dit in een ‘beschaafd’ land als Nederland waar we toch beter voor elkaar zouden moeten zorgen?! In Komt een land bij de dokter laat de Rotterdamse straatarts zien hoe dak- en thuislozen verstrikt raken in de Nederlandse bureaucratie, hoe het bijvoorbeeld makkelijker is om methadon voor te schrijven dan incontinentieluiers, en komt ze met suggesties voor beter beleid. Het boek is vol humor geschreven, ook belangrijk om niet totaal gedesillusioneerd achter te blijven, en blijft weg bij cynisme. Terecht een van onze boekentips dus.

Arita Baaijens – In gesprek met de Noordzee

In een tijd waarin steeds meer maatschappelijke zaken in de rechtszaal uitgevochten worden (in plaats van in de politiek) en de natuur steeds vaker als rechtspersoon (met juridische rechten) wordt gezien, is het heel logisch dat die natuur ook woordvoerders heeft. In het boek In gesprek met de Noordzee geeft Arita Baaijens een stem aan alles wat in die Noordzee leeft: van oesters tot wier en alles er tussenin.

Dat doet ze op een poëtische manier, die -net als de zee- soms kalm deint en dan weer aanzwelt tot een vloedgolf – klaar om in te beuken op weerbarstige kusten van nuchterheid en cynisme (zoals de recensent het zo mooi formuleert in Trouw). In dit boek beschrijft ze hoe ze zich voorbereidt om de woordvoerder te worden voor de Noordzee. Hiervoor geeft ze zichzelf een jaar de tijd. En daarin begint ze met het schrijven van een brief aan deze zee.

Benieuwd naar andere boekentips: check onze pagina met nog meer boekentips hier. En heb je onze eigen boeken al gelezen? Je vindt ze hier: hetkanWEL. Voor een groener, eerlijker en leuker leven. En hier: Anders Wonen. Inspirerende verhalen en tips van woonpioniers.

Heb jij nog boekentips? Laat het ons dan vooral weten door hieronder een reactie achter te laten. Samen weten we meer.

-Dit artikel bevat één of meerdere affiliate links-

Over de schrijver

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *